« Wróć

47. RAJD "PIECZONY ZIEMNIAK"

W sobotę 5 listopada 2016 r. na terenie Gminy Grabowiec odbył się rajd pieszy. Tematem Rajdu był „Rok Sienkiewiczowski” ogłoszony w 100 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza – polskiego pisarza i noblisty.

Uczestnicy wędrowali na trasie z Czartorii (granica gminy Grabowiec i Miączyn). W Górze Grabowiec przy pomniku Pan Wójt gminy Grabowiec przedstawił wydarzenia z września 1939 r. i zabiciu polskich żołnierzy i lekarzy szpitala polowego. Następnym przystankiem była Góra Zamkowa (sołectwo Bronisławka), gdzie kiedyś znajdował się zamek, leżał on na skrzyżowaniu 2 traktów z Mazowsza na Podole i z Wołynia do Krakowa. Tymi szlakami często jeździli książęta mazowieccy oraz bełscy i w zamku odpoczywali. Mieszkali w nim starostowie grabowieccy ponieważ w tamtym okresie Grabowiec był stolicą powiatu grabowieckiego w ziemi bełskiej. Obecnie na „Górze Zamkowej” stoją 3 metalowe krzyże z 1980 r. Niegdyś drewniane zostały postawione tuż przed powstaniem styczniowym. 

Na mecie w Dańczypolu na wszystkich uczestników rajdu czekał poczęstunek przygotowany przez sołtysa Pana Zbigniewa Czerwonkę. Odbyło się również odsłonięcie obelisku upamiętniającego pobyt pisarza Henryka Sienkiewicza oraz nadanie nazwy bezimiennemu strumykowi postaci z powieści “Ogniem i mieczem”.  Organizatorem rajdu był PTTK oddział w Zamościu, Wójt Gminy Grabowiec - Waldemar Greniuk oraz Sołtys wsi Dańczypol - Zbigniew Czerwonka.