« Wróć

DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE

Święto Plonów Powiatu Zamojskiego

Tegoroczne zakończenie żniw w Powiecie Zamojskim świętowano 26 sierpnia w Grabowcu. Barwny korowód dożynkowy liczący ponad 80 delegacji wyruszył z placu przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury na grabowieckie błonia prowadzony przez Orkiestrę Dętą i panią Martę Herbut w stroju ludowym. Następnie, na bryczce, powożonej przez Jarosława Ulanowskiego, dwukrotnego zwycięzcę w powożeniu zaprzęgami, jechali Starostowie Dożynek, pani Barbara Kodeniec i pan Kazimierz Pietnowski- rolnicy z gminy Grabowiec. Za nimi, podążały poszczególne gminy powiatu, reprezentowane przez wójtów, sołtysów, grupy śpiewacze i Koła Gospodyń Wiejskich. Po prezentacji wieńców odbyło się tradycyjne spotkanie Starosty Zamojskiego, pana Henryka Mateja z rolnikami, podczas którego otrzymali oni podziękowania i upominki. Uroczysta Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne zbiory była celebrowana przez księdza Zygmunta Żółkiewskiego, proboszcza Parafii w Grabowcu i księdza Ryszarda Ostasza, proboszcza parafii z Tuczęp, w gminie Grabowiec. Na ołtarzu złożono chleby, wypieczone z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów, owoce, miód i kolorowe kwiaty z różnych stron naszego powiatu. Po zakończeniu Mszy świętej nastąpił radosny moment dzielenia się chlebem, z życzeniami, by nikomu go nie zabrakło przez najbliższy rok. Zaproszeni goście, którzy chcieli zabrać głos, dziękowali rolnikom za trud, jaki wkładają w uprawę polskiej ziemi. Tradycyjnie już, pani Janina Kulik, wielokrotna laureatka konkursów recytatorskich dla seniorów, mieszkanka Wolicy Uchańskiej, podzieliła się swoim zamiłowaniem do poezji, która odzwierciedla umiłowanie przyrody i drugiego człowieka. Następnie komisja konkursowa ogłosiła wyniki konkursu na wieniec dożynkowy w dwóch kategoriach. I tak:

w kategorii tradycyjnego wieńca dożynkowego nagrody otrzymały:

I miejsce - KGW Mocówka , gm. Łabunie
II miejsce - KGW Sułów, gm. Sułów 
III miejsce - KGW Horyszów, gm. Miączyn

w kategorii współczesnego wieńca dożynkowego:

I miejsce - KGW Siedliska, gm. Zamość
II miejsce - KGW Grabowiec Góra, gm. Grabowiec
III miejsce - Koło Kobiet Aktywnych w Skierbieszowie

Pozostałe 78 wieńców otrzymało wyróżnienia.

Dożynkom towarzyszyła wystawa rolnicza, kiermasz sztuki ludowej, prezentacja firm i instytucji związanych z rolnictwem. Podczas festynu zaprezentowały się zespoły: „Wójtowianie” z Krasnobrodu, „Ogrodniczki”z Łabuniek Pierwszych, „Zaburzanki” z Zaburza, „Czerwone Korale”z Zawady, Kapela „Grześki” z Ruszowa, Kapela Ludowa z Grabowca.

Kolejne występy, które trwały do północy zapewnił Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu. Na scenie można było obejrzeć taniec brzucha w wykonaniu trenerki, pani Iwony Torbickiej i uczennicy Kaliny Flak (z Grabowca), ze szkoły tańca Aktivgen w Lublinie. Wystąpiła Patrycja Wilgos z Białopola, laureatka konkursu „Złotego Słowika” w Rykach. Zabawę poprowadził zespół Twist Time z Lublina.

K. Sawicka


WIDEOREPORTAŻ:


PRZEJDŹ DO GALERII (ponad 100 zdjęć):

Liczba wyświetleń galerii: 1421

Dodany 31.08.2018