« Wróć

WARSZTATY "GARNCARSKA WIOSKA"

W dniach 1-2 lipca 2019 roku w Kamionce odbyły się warsztaty garncarskie. Z naszej gminy uczestniczyły w nich; Małgorzata Szajuk oraz Marta Greniuk. Poniżej przedstawiamy relację z wydarzenia.

Wyjazd na szkolenie został zorganizowany przez OWES - Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zamościu, ktorą wspiera Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny - we współpracy z Nidzicką Fundacją Rozwoju Nida. Fundacja NIDA pomaga zakładać spółdzielnie socjalne oraz rozwijać działalność dochodową stowarzyszeń i fundacji na obszarze czterech powiatów w woj. warmińsko-mazurskim. Fundacja jest właścicielem przedsiębiorstw społecznych - Garncarskiej Wioski oraz Rajskiego Ogrodu, które aktywizują zawodowo i społecznie bezrobotnych mieszkańców wsi.

Po przyjeździe do Garncarskiej Wioski zostaliśmy zaproszeni do gospody "Ptasie Radio", gdzie oprócz wielu potraw, można zjeść pyszne i oryginalne pierogi z fetą i pokrzywą, czy też zupę z pokrzyw. Po poczęstunku i wykładzie na temat "Zasad partnerskiego tworzenia przedsiębiorstw społecznych" odbyło się zwiedzanie „Rajskiego Ogrodu", w którym rośnie ponad trzy tysiące gatunków różnych roślin - cudowne miejsce. Następnie zwiedziliśmy "Garncarską Wioskę", gdzie oczywiście oprócz zielarni, amfiteatru i muzeum "Skarby Ziemi" - główną atrakcją była garncarnia - tam pokaz toczenia na kole garncarskim,jak i samodzielne lepienie z gliny.

W dalszym programie odbyły się wykłady: -Metodologia tworzenia partnerstw lokalnych, Wolontariat i społeczne zaangażowanie biznesu. Drugiego dnia szkolenia odbyły się wykłady na temat - Kreowanie innowacyjnych produktów i usług przedsiębiorstw społecznych - tworzenie"zielonych miejsc pracy" - Praktyczne aspekty działania przedsiębiorstw społecznych. Na koniec, w grupach tworzyliśmy - wykorzystując zdobytą wiedzę - modele biznesowe przedsiębiorstwa społecznego.

Tekst i zdjęcia: Marta Greniuk


Liczba wyświetleń galerii: 477

Dodany 09.07.2019